Biztosan Te is sokszor felidézed a saját gyermekkorodat, amikor a saját gyermekeid neveléséről van szó. A televízió és internet nélküli korban még sokkal nagyobb hangsúlyt kaptak a mesekönyvek, illetve maga a történetmesélés is, amelynek számtalan pozitív hatása van a gyerekekre nézve. Kíváncsi vagy, hogy milyen előnyökkel járhat a rendszeres mesélés a gyermekek számára? Akkor olvasd el cikkünket!
A mesék érzelmi stabilitásra gyakorolt hatása
Nem is gondolnád, hogy a mesék milyen fontosak a gyerekek érzelmi fejlődésében és stabilitásában. A mesék segítenek a való élet nehézségeinek megértésében, emellett arra tanítják a gyerekeket, hogy kitartással és leleményességgel felülkerekedhetnek a nehéz helyzeteken is. A mesék megmutatják, hogy sokszor a tiszta szívű emberek győzedelmeskednek, nem pedig a legerősebbek: gondoljunk csak a legfiatalabb királyfi vagy királylány esetére. A mesék képeit a gyermekek kivetíthetik a külső világra, ezáltal könnyebben feldolgozhatják a való világ eseményeit és érzelmeit. A mesék tehát útmutatást adnak a gyermekeknek, valamint segítenek a problémák megoldásában is.
A mesék tanító jellege és a logikus gondolkodás fejlesztése
A különböző történetek nemcsak bemutathatják a világ szabályait a gyermekeknek, hanem útmutatóul is szolgálhatnak a megfelelő döntésekhez. Fontos, hogy a meséknek legyen tanulsága vagy mondanivalója, azonban fontos, hogy ne vonjunk le erkölcsi tanulságot a mesékből, hanem hagyjuk gyermekünkben „megérni” a mesék tanításait. A gyermekek könnyebben tanulhatnak, ha élményként érzékelik a folyamatot. A mesék célja, hogy a gyermek a pozitív dolgokkal azonosulva tudjanak következtetéseket levonni.
Hogyan fejlődik a kritikus és logikus gondolkodás a mesék által? A válasz egyszerű, azonosulás által. A gyermekek a számukra elfogadható értékrenddel rendelkező szereplőkkel fognak azonosulni, míg a negatív karakterektől eltávolodnak. A szereplők döntéseit tanulmányozva sokat tanulhatnak a világ dolgairól, kritikát fogalmazhatnak meg, illetve beleképzelhetik magukat a szereplők helyébe. Fontos, hogy a nehéz helyzetekkel így nem a való életben találkoznak elsőként, ami megkönnyítheti a későbbi, akár a felnőtt életüket is.
Az alapvető szimbólumok elsajátítása mesék által
Léteznek olyan szimbólumok és archetípusok, amelyeket a gyermekek csak mesék által ismerhetnek meg, azonban részét képezik egy adott kultúrának vagy hitrendszernek. Gondoljunk a jóságos öregember karakterére, de eszünkbe juthat a segítő útitárs vagy a gonosz boszorka is. A már említett legkisebb királyfi vagy hercegnő karaktere is ide sorolható, amellyel a gyermekek a család legkisebb tagjaként könnyedén azonosulhatnak is.
A képzelőerő és a szókincs fejlesztése
A mesék tele vannak szépen megfogalmazott mondatokkal és olyan szavakkal, amelyeket a mindennapi életben nem feltétlenül használunk. A mesék fejlesztik a képzelőerőt és ezáltal a kreativitást is, illetve a szókincs bővítésére is nagyszerű lehetőséget biztosítanak. Kiemelten igaz a fantáziavilágban játszódó történetekre, hiszen ezekben olyan motívumok, karakterek és szavak is fellelhetők, amelyek más környezetben nem gyakran fordulnak elő.
Milyen hatással lehet a Levél a Mikulástól című mese a gyermekedre?
A történet több fontos üzenetet is magában hordoz: a mese főhőse minden nehézséggel hajlandó lenne megküzdeni annak érdekében, hogy eljusson a levele a Mikuláshoz, így teljesülhessen legnagyobb vágya. A mese főszereplője Domi, aki mindennél jobban szeretne egy társat kiskutyájának, ebben a gesztusban pedig a gondoskodás és a szeretet motívumai is megbújnak. A Levél a Mikulástól végigvezeti az olvasót az emlékezés fontosságán is, közvetítve a könyv legfontosabb üzenetét: az emlékezés és az együtt töltött pillanatok a legfontosabbak az életben.
Kijelenthetjük tehát, hogy a Levél a Mikulástól számos értéket képvisel, mindezt pedig szerethető formában adja át, éppen ezért tökéletes ajándék gyermeked számára is.